kao kakao

Znate li vi da postoji kakao sa smanjenim udjelom masnoće? 

I šećera, također. 

A onda vam puding bude bezokusan, pa zasipate odzgor štaub šećerom i kitite tučenim vrhnjem. Pa nije vam vrhnje krivo, što ste vjerovali da ćete moći prevarit jezik, jer od usta probavljanje započinje, da ćete dakle moći prevariti jedan jezik drugim. I to je baš lijep primjer za objasnit kako je u materijalnom svijetu materija prva, njoj se treba vjerovati prvoj, pa tek onda riječi. U pismu i govoru. Inače ste navalili na sebe neznane probleme, uvaljali se u živo blato a htjeli ste se u ono ljekovito. 


Ako je majka priroda dala, bez da je rekla, da kakao u svom procesu prelaženja od sjemenke do vašeg stola, a preko polja i tko zna koliko čijih nepoznatih ruku, nakupi toliki broj tih i takvih tvari vidljivih i nevidljivih, mjerljivih i nemjerljivih, ali koje život znače, značile su njemu inače ne bi bio takav i toliki narastao, šta se vi tu imate pravit važan da znate nešto bolje pa vadit iz njega nešto njegovo i stavljat nešto svoje. 


Bilo je, baš nedavno, svi su mogli vidjeti pa ponoviti ako bi im se dalo, jer bilo je baš popularno, puno pregleda i dijeljenja puno više nego sviđanja i nesviđanja, što znači da su isti ljudi gledali po više puta da usvoje, nauče i što točnije preslikaju u svojim životima, neki šef ne baš anonimni, dapače, kako sprema neki tradicionalni narodni obrok na veganski, zdravi! način: 

Najprije je skočio u mesnicu, pozdravio se s čovjekom, ovaj mu je zamotao, vratio se u kuhinju i odmotao, dugo zatim ispirao u nekoliko voda, ogulio oljuštio nasjeckao stručno nehrđajućim kirurški preciznim nožem sa specijalno izvedenom drškom i oštricom, ubacio u tavu, hvataljkama uzeo papirnati ubrus i posupao svu masnoću koju je tretirani komad iz sebe pustio, a onda ulio neko biljno ulje, mast. Sa smanjenim udjelom. 


Mogli ste samo s tugom gledati kako se ono zlatno odbačeno gužva skupa sa papirom u kanti za smrdljivo smeće, miješani komunalni otpad. 

Jesu li tako mogli ne ubiti kravu? A ne, ne, govedina je govedina, tu nema prevare, šta bi ljudi rekli! 


Pokušavam zamisliti kako se vade zrnca šećera iz soka od šipka. Granulu po granulu, kap po kap. Jer šećer je štetan. Nije dobar za zdravlje. 


Kako to nekome padne na pamet? Da naknadno razmišlja o tome je li mu zdravije za zdravlje da stavi smeđi šećer ili kristalni, umjesto gotovoga. 

I da bira drukčije arome. 

Adio pameti! 


I onda se pojavi ta neka nova marka, tamne čokolade, jer ako je bijela tad nije čokolada, ako je mliječna, razumijete, može biti snack, može šećerna tabla, može mliječna pločica, pa energetska, proteinska, ili kako god, ali ne i čokolada, jer razliku čini baš ta vrsta kakaa, ime je zaštićeno, i sve žene potrče da brže bolje kupe kanda baš ta liječi sve nevolje, tjera svaku bolest prije nego se preobrati u kroničnu neizlječivu bol. 


Nije ukusna. Nit je gorka niti slatka, comfort food, ma da! Dočim brojiš kalorije umjesto pločica, ne znaš ih u dušu jer ne mogu se popipati, jasno da ne valja. A one sve navalile. Pogotovo ove obrazovane, da svi vide da su savladale i brojke i slova: 


- Pa piše! 


I onda ih počnu slagat, jer ne mogu se jest, jednu do druge kao da su fajlovi, fascikle za tajni arhiv, jer nema se šta drugo s njima. 

Malo po malo skupe se stvari ko da su godine, a nikakve koristi ni od jednih ni od drugih.


Eto šta ste napravili. 



preveliki broj malenih

Mali ljudi su uvijek najveći problem, baš zato što teško razabiru tko je velik a tko mal.  Nikada ni jedna stvar nije potpuno crna ili bijel...